Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş Estetiği Bilgi Portalı

Diş Beyazlatma ( Bleaching – Diş Ağartma )

Diş Beyazlatma

Günümüz toplumunda insanların estetik beklentileri arttıkça gülümsememizin ve bu gülümsemenin güzelliğinde etkin rol oynayan beyaz ve temiz dişlerin önemi de aynı oranda artmaktadır.

Beyazlatma işlemi sayesinde artık hastalarımız çok kolay ve hızlı bir şekilde inci gibi dişlere sahip olabileceklerdir.

Beyazlatma işlemi dişhekimliği hizmetine sunulduğundan itibaren kozmetik dişhekimliğinin vazgeçilmez bir unsuru olmuştur ve makyaj yapmak gibi, solaryuma gitmek gibi, saçını yaptırmak gibi insanların hayatında gerekli bir hale gelmiştir.

Renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching), diğer restoratif metotlara kıyasla daha ucuz, pratik ve zararsızdır.


Öncelikle Dişlerimiz neden renklenir?


Dişlerimiz dışsal faktörler (sigara,çay, kahve,kola,plak,diş taşı,iyi fırçalamama vs..) ve içsel faktörlerin (genetik, fazla flor alınımı,kanal tedavisi,enfeksiyon,travma,apse, anne karnında ve gelişim sırasında alınan tetrasiklin türevi ilaçların) etkisiyle renklenmektedir.


Peki nedir bu beyazlatma işlemi? Nasıl yapılmaktadır?


Biz beyazlatma işleminden önce mutlaka diş taşı ve plak temizliğinin yapılmasını öneriyoruz, çünkü beyazlatma işleminde uygulanacak jelin temiz diş yüzeyine uygulanması hem daha iyi beyazlamasını hem de daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Beyazlatma işlemi dişte bu faktörlerin oluşturduğu renklenmelerin yine dişlerin üzerine sürülen bir jel yardımıyla oksitlenerek kaldırılması ve bu sayede beyazlatılması işlemidir.

İki tipi vardır:

  • Ofiste yapılanbizim klinikte; lazerle(yoğunlaştırılmış ışıkla) bir saatlik bir seansta yaptığımız beyazlatmadır.
  • Evde yapılan; kişinin kendisinin evde uyguladığı beyazlatma işlemine denir. Önce ölçü alıp özel şeffaf bir plak (ağızlık) yapılır. Sonra bizim verdiğimiz beyazlatma jelini kendisi gün içinde veya gece yatarken plağa sürüp ağzına yerleştirir.

Hangi tip beyazlatma daha iyidir?


Ofis tipi de ev tipi de hemen hemen aynı etkilidir. Fakat tercih meselesi olarak ağızlık kullanmayı sevmeyenler veya 30 dakika – 1 saatlik birkaç seansla hızlı bir şekilde beyazlatma isteyenler kliniğimizde yapılan ofis tipi beyazlatmayı seçeceklerdir.

Ev tipinde ise 10-15 gün arasında beyazlatma jelinin uygulanması gerekmektedir. Daha düşük konsantrasyondaki jeller daha uzun bir süreçte uygulanır.


Bu jelin içeriği nedir? Dişlere veya Vücuda zararlı mıdır?


Bu jeller %10-%40 arasında hidrojen peroksit veya karbamid peroksit yüzdeleri içermektedir.

Bu jeller yutulmadığı sürece ve deneyimli kişiler tarafından uygulandığı zaman dişlere ve vücuda zararlı değillerdir.


Dişbeyazlatma yaptıran kişilerden dişlerde üşüme, hassasiyet olduğunu duydum, doğru mudur?


Evet, bazı kişilerde birkaç gün süren geçici bir hassasiyet yapmaktadır, ama biz kliniğimizde beyazlatma işleminden sonra uyguladığımız bir teknikle size hiçbir hassasiyet yaşatmamaktayız.


Diş Beyazlatma işlemi ne kadar süre etkilidir?


Beyazlatma işlemi iyi bir ağız hijyeni sağlandığı takdirde 2- 3 sene etkili olmaktadır. Sonraki yıllarda bir seanslık takviye bir beyazlatma yapılarak beyaz bir gülüşün etkisi uzatılabilir.


Diş Beyazlatma işleminden sonra yapılmaması gerekenler nedir?


Biz yaklaşık 1 hafta-10 gün arasında bir süreçte, florlu diş macunu takviyesi ile çok düzenli bir ağız hijyeni tavsiye ediyoruz. Bu süreçte sigara,çay,kahve,kola vs.. ve renklendiricili gıdalardan uzak durulmasını öneriyoruz.

Bu süreç beyazlatmanın etkili olmasını ve uzun süre kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Diş Beyazlatma ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız »