Diş Eti Estetiği

Diş Estetiği Bilgi Portalı

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği

Dişler iyi fırçalanmadığı zaman dişler arasında yemek artıkları birikir ve bu birikintiler zamanla diş taşlarına(Tartar) neden olur. Diş taşı oluşum sürecinde önce plak sonra pelikıl(pellicle-pellicula) dediğimiz bir tabaka oluşur ve bu zamanla calculus denilen sert eklentilere dönüşür. Diş üzerinde biriken bu taşlar dişlerin üzerine tükürüğün, diş macunun ve florun gelmesini engeller.Dişler temizlenemez.. Aynı zamanda bu diş taşları bakterilerin ve mikroorganizların üreyip çoğalmasına ve çürük yapmalarına neden olur.. Bir süre sonra da kişide kötü bir ağız kokusu gelişir..Bu nedenle ağız hijyeni ve sağlığı gittikçe bozulur.

Biz diş hekimlerinin hastalarımıza önerisi her 6 aylık- 1 yıllık dönemde diş taşı temizliği yaptırarak daha sonra oluşabilecek problemlerin önüne geçmektir. Bu sayede sorunlar büyümeden ve problemler erken teşhis edilerek ileride oluşabilecek daha büyük maliyetli tedavilerin önüne geçmek olacaktır. Bu bir nevi koruyucu ve önleyici diş hekimliğidir. Diş eti problemlerinden genel olarak bahsedecek olursak…


Diş Eti İltihabı


İltihabın ilk belirtisi diş etindeki kanamalarla başlar. Buna gingivitis (jinjivit- gingivit) denmektedir. Dünya nüfusunun %90’ nından fazlasında görülen en yaygın iltihaplanma türüdür. Dişlerinizi 3 gün fırçalamadığınız takdirde ve düzensiz fırçalama nedeniyle hemen kendini diş etlerinde kanama ile gösterir.


Sağlıklı diş eti nasıldır? Nasıl anlaşılır?


Sağlıklı bir dişeti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışır, portakal kabuğuna benzer şekilde pütürlü bir görünümü vardır.


Peki, nasıl anlaşılır bu diş eti iltihabı?


Diş etlerinizde renk değişimi başlar, kızarık, kırmızı bir diş eti haline gelir. Fırçalayınca kanamaya başlar. Yüzeyinde normalde olan pürtüklülük hali kaybolur ve parlak, pürüzsüz bir diş eti halini alır. Korkmayın hemen bu durum tekrar düzenli bir fırçalamayla geçer.


Peki, bu durum ilerlerse ne olur?


Bu durum ilerlerse diş taşları oluşur ve bunu gidermeniz ancak bir diş hekimine gidip diş taşlarınızı temizletmekle olur.


Diş taşları diş eti çekilmesi yapar mı?


Evet diş taşları daha yeni oluştuğunda önlenmezse ağızda artmaya başlar ve dişetlerine baskı yapar..Bunun sonucunda çekilen diş etleri nedeniyle dişlerin kök yüzeyleri açılır . Diş taşı temizliğinden sonra bu kök yüzeylerinde hassasiyetler oluşabilir.


Peki diş taşları temizlendikten sonra dişlerde üşüme olur mu? Dişler sallanmaya başlar mı?


Eğer biraz önceki gibi diş taşı birikimi nedeniyle diş etleriniz çekildiyse ve kök yüzeyi açıldıysa başta biraz sızlamanız olur.. Hatta bazen arada çimento gibi dişleri birbirine yapıştıran diş taşları kırılınca aşırı diş eti çekilmesi olan hastaların dişlerinde sallanma başlar. Fakat bu durum düzeltilebilir.


Peki diş taşlarım fazla olduğunda korkup diş taşlarını temizletmezsem?


İşte bu durum daha da kötü bir hale getirir. Çünkü o zaman daha da fazla diş etleriniz çekilecek hatta dişleriniz çürümeden bile kaybedilebilecektir.


Diş etine bağlı problemlerin etkenleri nelerdir?


Genetik faktörlere bağlı yatkınlık,sigara kullanımı,İlaç kullanımı(doğum kontrol hapları,anti depresan ilaçlar vs...), Hormonal değişiklikler ( hamilelik vs..),Stres , diş sıkma, kötü yapılmış protezler (kaplama , kron-köprü ,porselen vs..) ,Şeker hastalığı ( Diabet-diyabet), Kötü beslenme diş eti iltihaplarında önemli rol oynar.


Diş etleri ile ilgilenen bir branş var mıdır?


Evet diş etleri ile ilgilenen uzmanlık dalı periyodontolojidir. Bu kişilere de periodontolog denir. Normal diş taşı temizliğini her diş hekimi yapabilir ama ileri cerrahi teknikleri uygulanacaksa bir periyodontoloğa gitmek daha doğru olacaktır.


Diş eti estetiği nedir? (Gingivektomi-Gingivoplasti)


Diş etlerinin kişilerin yüz-dudak ve diş ilişkilerine göre uygun pozisyonda olmadığı durumlarda diş etleri kısaltılır ve şekillendirilir. Böylelikle dişleri düzgün olsa bile dişetlerinin aşırı göründüğü durumlar ( gummy smile-sarkık dişeti-sarkmış dişeti) düzeltilir. Uzman kişilerce steril-hijyenik koşullarda yapılması gerekir.